Yol Güvenliği Projesi - MAPFRE SİGORTA

MAPFRE SİGORTA, içinde bulunduğu toplumun sorun ve ihtiyaçlarından yola çıkarak MAPFRE Vakfı liderliğinde Türkiye’de pek çok sosyal sorumluluk projesi hayata geçiriyor. Vakfın odaklandığı alanlardan biri olan “yol güvenliği” kapsamında 2012 yılından bu yana gerçekleştirilen projelerle on binlerce kişiye ulaşılarak toplumda güvenli sürüş ve güvenli ulaşım konularında bilinçlendirme ve bilgilendirme sağlanıyor.

Ülkemizde trafikte meydana gelen ölüm ve yaralanmaların en önemli sebeplerinin başında emniyet kemerinin takılmaması olduğundan yola çıkan MAPFRE Vakfı, emniyet kemerinin öneminin yaşanarak öğrenilmesi amacıyla Türkiye’de ilk kez iki yıl önce hayata geçirdiği Devrilme Simülatörü etkinliğine, bu sene de farklı hedef kitlelere ulaşacak şekilde genişleterek devam ediyor. Toplumda emniyet kemeri kullanımı ile ilgili duyarlılık yaratılmasını hedefleyen bu uygulama ile katılımcılara emniyet kemerinin önemi uygulamalı olarak gösteriliyor.

Geçtiğimiz yıl genel kamuoyuna açık olarak çeşitli alışveriş merkezlerinde gerçekleştirilen proje, bu sene ağırlıklı olarak gençleri hedefliyor. Mayıs ayında Carrefour AVM, Okan Üniversitesi ve Eksi Fest’te gerçekleştirilen etkinlik, Ekim ve Kasım aylarında Bilgi, Okan, Yıldız Teknik ve Sabancı Üniversiteleri’nde gerçekleştirilecek. 

Etkinlik kapsamında, otomobilin devrilmesi durumunda emniyet kemerinin takılı olmasının hayati önemini deneyimleterek yaşatmak amacıyla özel olarak tasarlanan bir devrilme simülatörü kullanılarak, uzman eğitmenler tarafından katılımcılara emniyet kemerinin doğru kullanımı ile ilgili bilgi veriliyor. Etkinlikte ayrıca emniyet kemerinin önemi konulu broşürler ve hediye olarak reflektörlü yelekler dağıtılıyor. Etkinlik kapsamında düzenlenecek yarışmalar sonucunda gençler MAPFRE Vakfı’nın bir diğer projesi olan Güvenli Sürüş Eğitimini, Intercity işbirliğiyle Formula 1 pistlerinde alma fırsatı da yakalayacak.

 2015 Programı

19 – 20 Ekim 2015     : Okan Üniversitesi

26 - 27 Ekim 2015      : İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü

9 - 10 Kasım 2015      : Yıldız Teknik Üniversitesi, Davutpaşa Kampüsü

16 - 17 Kasım 2015    : Sabancı Üniversitesi

MAPFRE Vakfı (FUNDACIÓN MAPFRE) HAKKINDA

1975 yılında kamu menfaatine katkıda bulunmak amacıyla MAPFRE A.Ş. tarafından kurulmuş olan MAPFRE Vakfı, kar amacı gütmeyen bir vakıftır. Vakfın faaliyetleri, beş ayrı Alan altında  (Sosyal Aksiyon, Sigorta Bilimleri, Kültürel Faaliyetler, Sağlık Teşvik ve Kazaları Önleme ve Yol Güvenliği Alanı) yürütülmekte olup, bu kurumlar aracılığıyla çeşitli sosyal sorumluluk projeleri desteklenmekte ve geliştirilmektedir.

MAPFRE Vakfı, MAPFRE SİGORTA işbirliğiyle Türkiye’de çok sayıda sosyal sorumluluk projesi yürütmektedir. MAPFRE SİGORTA tarafından ülke ihtiyaçları doğrultusunda belirlenen ve Vakıf’ın onayı ile çalışmalarına başlanan projelerde, MAPFRE SİGORTA, Vakıf’ın uzman ekibi aracılığıyla dünya çapında gerçekleştirdiği faaliyetlere ilişkin bilgi, deneyim ve geliştirdiği materyallerden faydalanmakta, bunları Türkçe'ye tercüme ve adapte ederek ülke genelinde dağıtımını sağlamaktadır.