Sağlıklı Yaşam Projesi - MAPFRE SİGORTA

Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre ülkemizde çocukların yüzde 14,2’si kilolu yani potansiyel obez, yüzde 8,3’ü ise obezite hastası. Bir başka deyişle neredeyse çocuk nüfusumuzun yaklaşık dörtte biri obezite hastalarından ve obez adaylarından oluşuyor.

Bu verilerden yola çıkan MAPFRE SİGORTA, MAPFRE Vakfı liderliğinde, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteği ile ilköğretim okullarında Sağlıklı Yaşam Projesi’ni başlattı. Projenin amacı, dünyanın ve ülkemizin en büyük sağlık sorunları arasında yer alan obezitenin önüne geçmek ve erken yaşta çocuklarda bu konuda bilinç yaratmak.

Sağlıklı Yaşam 5. Yılında 

Çocuklara oyunlarla, şarkılarla, eğlenerek sağlıklı beslenmeyi öğreten Sağlıklı Yaşam projesi başladığı günden bugüne  İstanbul’un 39 ilçesinde 181 okulda gerçekleştirilen 612 workshop neticesinde 1443 eğitmene ve 38.111 öğrenciye ulaşıldı. 

MAPFRE SİGORTA ve MAPFRE Vakfı, uygulanan bu sosyal sorumluluk projesi ile sağlıklı olma bilincinin çocuklarda yer etmesini ve ülkemizdeki obezite hastalığının görülme sıklığının azalmasını hedefliyor.

MAPFRE Vakfı Türkiye Sorumlusu Necla Aksoy, proje hakkında şunları söyledi: “Özellikle yeni nesiller için büyük bir sorun olarak addedilebilecek sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam sorununun önüne geçmek için, Sağlıklı Yaşam Projesi’ni hayata geçirdik. Sağlıklı beslenme ve günlük egzersizlerin önemini anlatan çocuk oyunumuz ve hem öğrencileri hem de öğretmenleri hedefleyen ‘Kazağın mı Küçüldü’ isimli etkinlik kitaplarımızla öğrencilere hem eğlenceli hem de ufuk açıcı bir etkinlik sunuyoruz.  Önümüzdeki yıllarda projeyi İstanbul yakınındaki illerden başlayarak yaygınlaştırmayı hedefliyoruz.”

Kazağın mı küçüldü?

Çocuk oyunu atmosferinde eğitici interaktif çocuk semineri olarak planlanan projede çocuklar, sahneye çıkan Aşçı Amca ve Yamağı’ndan (Yardımcısı mı desek), gün boyunca neler yemeleri gerektiğini, ardından da besin piramidini öğreniyorlar. Yapmaları gereken egzersizleri hep birlikte tekrarlayan minikler, oyunu, sağlıklı yaşamı anlatan bir şarkıyla tamamlıyorlar.

Yaklaşık 40 dakika süren iki kişilik oyunu, konservatuar mezunu profesyonel tiyatrocu Ceyda Deniz, Hasan Karakurt, Irmak Özbek, Derya Yıldırım, Serhat Kaplan, Atilla Tetik ve Ömer İvedi dönüşümlü olarak sahneliyor.

Çocukların büyük bir coşkuyla zaman zaman sahneye çıkarak katıldığı oyun sonrasında, her birine, “Kazağın mı Küçüldü” isimli birer kitap veriliyor. Eğiticilere yönelik hazırlanan sağlıklı yaşam kitapları ise programı takip edebilmeleri ve sürdürebilmeleri için öğretmenlere bırakılıyor.

Rakamlarla Türkiye’de obezite

TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre;

  • Türkiye nüfusu 2014 yılı sonu itibariyle 77 milyon 695 bin 904
  • Çocuk nüfusu 22 milyon 838 bin 482
  • Toplamda 21 milyon 750 bin kişi obezite hastası
  • Türkiye bu rakamla obezite konusunda193 ülke arasında dünya 8’incisi
  • Erkek nüfusun yüzde 14, 8’i, kadınların ise yüzde 21,1’i obezite hastası.
  • Çocuk nüfusunun yüzde 8,3’ü obez kategorisinde yer alıyor.
  • Çocukların yüzde 14,2’si ise kilolu, yani potansiyel obez olarak değerlendiriliyor.
  • Obezite oranı erkek çocuklarda yüzde 10, kız çocuklarda ise yüzde 6,6