“Tabağım Renkli Hayatım Hareketli” Fundacion MAPFRE

19Tem '19

“Tabağım Renkli Hayatım Hareketli” Fundacion MAPFRE

Sağlık Bakanlığının 2013 yılı verilerinde, Türkiye’deki çocukların (7-8 Yaş) cinsiyet dağılımını göre obezite oranları Erkek çocuklarda %10, Kız çocuklarda ise %6,6’dır. Aynı zamanda vücut kitle endekslerine göre çocukların; %2,1’i zayıf, %75,5’i normal, %14,2’si kilolu, %8,3’ü şişman(obez) kategorilerinde yer almaktadır.

Bu verilerden yola çıkan, Fundacion MAPFRE; 2015 yılında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteği ile ilköğretim okullarında “Sağlıklı Yaşam Projesi” başlattı. Obezitenin önüne geçmek ve erken yaşta çocuklarda bu konuda bilinç yaratmayı amaçlayan proje doğru ve sağlıklı beslenmeyi eğlenceli bir tiyatro oyunuyla öğretiyor.  Sağlıklı beslenmeyi şarkılarla eğlendirerek anlatan proje ilk 5 senesinde İstanbul’da on binlerce çocuğa ulaştı. Proje 2018 yılında içerik ve görsel olarak yenilendi. Çocuk ve Yenidoğan Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülnihal Şarman’ın katkılarıyla içeriği geliştirilen proje “Tabağım Renkli Hayatım Hareketli” ismini aldı.  Oyun senaryosundan uyarlanarak çocuklara hediye edilmek üzere yepyeni bir hikaye kitabı oluşturuldu. Ayrıca veliler için sağlıklı beslenmenin ipuçlarının ve neşeli tariflerin yer aldığı yeni bir kitap hazırlandı.

Proje yenilenen formatıyla 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında İstanbul ve Marmara bölgesindeki ilköğretim okullarında uygulanmaya başladı. Aynı zamanda Mayıs ve Haziran aylarında Akbatı, Akasya ve Hiltown Alışveriş Merkezleri ile Mayıs ayında Kadıköy Çevre Festivali’nde de çocuklar ve veliler ile buluştu.

Tabağım Renkli Hayatım Hareketli Çocuk Festivalleri…

Fundacion MAPFRE, sağlıklı yaşamın ve sağlıklı nesiller yetiştirmenin bilinci ebeveynlerden geçtiği farkındalığıyla okullarda çocuklara ulaşmaya devam ederken bir yandan da düzenlediği Tabağım Renkli Hayatım Hareketli Çocuk Festivalleri ile ebeveynlere ve çocuklara aynı anda dokunmayı hedefliyor. Hafta sonları gerçekleştirilen festivallerde eğlenceli tiyatro oyununun yanı sıra çocuklar için keyifli atölyeler ve veliler için de söyleşiler düzenleniyor.

Çocukların büyük bir coşkuyla zaman zaman sahneye çıkarak katıldığı oyun sonrasında oyun kahramanlarının da içinde yer aldığı eğlenceli ve öğretici “Tabağım Renkli Hayatım Hareketli Hikaye Kitabı” ile hatıra yaka rozetleri çocuklara dağıtılıyor. Katılan velilere de Dr. Gülnihal Şarman tarafından hazırlanmış ve Neşeli Tabaklar Kitabı’nın yazarı Sibel Güngör’ün eğlenceli, tarifleri ile zenginleştirilmiş “Tabağım Rengarenk Veli Kitabı” hediye ediliyor.